Meer doen met je omgeving!

Wat is onze visie?

Watch with glittering eyes the whole world around you because the greatest secrets are always hidden in the most unlikely places.
Schrijver Roald Dahl
  • WAAROM... willen wij de eigen omgeving betrekken bij ons onderwijs?

    Omdat, …..

    • We kinderen willen meegeven dat hun eigen omgeving betekenisvol is. Het zit vol verhalen. Er wonen bijzondere mensen en zijn interessante organisaties. Er is kunst en erfgoed.
    • Al het leren start met verwondering en nieuwsgierigheid. Laten we onze leerlingen handvatten geven om hun eigen omgeving te leren ontdekken en te stimuleren nieuwsgierig te zijn naar de wereld om je heen.
    • De culturele omgeving leerlingen stimuleert hun talenten te ontdekken.
    • De omgeving een rijke leeromgeving is om op ontdekking te gaan. Het betrekken van en leren in en met de eigen omgeving brengt lesstof tot leven.

     

  • WAT ... wil je leerlingen meegeven?

    Wat wil je jullie leerlingen in de acht jaar meegeven: wie hebben ze ontmoet? Waar zijn ze geweest? Wat hebben ze ontdekt?

    • voor de onderbouw zoeken wij naar partners en onderwerpen dicht in de buurt en passend bij hun belevingswereld, zoals een kunstenaar, de winkel of gebouw om de hoek, een verrassend voorwerp of een kunstwerk in de openbare ruimte dat ze elke dag zien.
    • vanaf  de middenbouw wordt de wereld alsmaar groter. Een bezoek aan theater, bibliotheek, monument of een interessante erfgoedplek.  Je bezoekt het museum in de gemeente of zelfs daarbuiten. Je verrijkt door aan te sluiten bij thema’s, onderwerpen en methodes.
  • HOE willen we de eigen omgeving betrekken?

    Leerlingen vinden het vaak leuk om hun eigen omgeving op ontdekking te gaan en met andere ogen te leren kijken. De eigen omgeving maakt dat ze zich betrokken voelen en begrijpen waar ze wonen.
    Dat kan op vele manieren, zoals door een project uit het Cultuurprogramma te doen. Maar ook kan je als leerkracht zelf de eigen omgeving betrekken. Het kan klein, aansluitend in een les of bij een onderwerp en groot in een projectweek en erop uit te gaan.

    Je koppelt iets aan de lesstof – bij geschiedenis of aardrijkskunde als tastbaar voorbeeld. Maar het kan ook een inspiratiebron zijn om creatief aan de slag te gaan, om zelf betekenis te geven of ze kritisch te laten nadenken: waar kijk ik eigenlijk naar?

    Vraag eens aan (een groep) leerlingen wat zij belangrijk vinden in hun eigen omgeving en wie ze zouden willen ontmoeten.

Laat leerlingen nadenken over wat zij belangrijk vinden in hun omgeving en het ze laten fotograferen!

Je school en de omgeving…..vaak doe je al van alles. Ben je daar tevreden over? Wat gebeurt in welke groep? Kijk eens waar je staat als je een denkbeeldige lijn van 1 tot 10 zou trekken.
Waar wil je naartoe? Wat vinden jullie belangrijk voor het kind?

  • Wat doe je al?
    • Ligt er een idee aan ten grondslag of gaat eerder het hapsnap?
    • Maak je je onderwijs betekenisvol? Gaan je lessen over het ‘echte’ leven?
    • Verbind je vakken met elkaar en kun je onderwerpen koppelen aan de eigen omgeving?
    • Laat je leerlingen kennismaken met kunstenaars, gezelschappen, de geschiedenis, bewoners en organisaties in de eigen omgeving?
    • Zet je kunst en erfgoed in als verdieping en verwerking? op thema’s en onderwerpen
    • Leg je verbanden tussen binnenschools en buitenschools?
    • Of doe je nog andere dingen?