Primair onderwijs
Leerlingen ontdekken wat er bijzonder is aan de klederdracht in hun eigen woonplaats
Kinderen uit groep 3 & 4 van CBS De Vlucht uit gaan op ontdekkingstocht tijdens het inspirerende project ‘Klederdracht in Bunschoten-Spakenburg’, onderdeel van het Cultuurprogramma van Kunst Centraal. Ze maken kennis met de betekenis, functie en unieke patronen van de lokale klederdracht; een levend stukje erfgoed uit hun eigen woonplaats. Samen met wethouder Ariean van de Groep en beleidsadviseur Christine Huisman van de gemeente Bunschoten bezoeken ze Museum Spakenburg op 26 maart.
Voor veel leerlingen is dit hun eerste museumervaring. Daarom wordt er in de klas uitgebreid aandacht besteed aan vragen als: wat is een museum en hoe gedraag je je daar? Zo stappen de kinderen goed voorbereid en met nieuwsgierigheid het museum binnen.
Tijdens het bezoek ontdekken de leerlingen hoe kleding vroeger werd gedragen en wat die vertelde over iemands identiteit, beroep en sociale status. Ze leren de kenmerkende elementen van de Spakenburgse klederdracht herkennen, zoals patronen, stoffen en kleuren.
Onder begeleiding van beeldend docent Renske van Twillert gaan de kinderen vervolgens zelf creatief aan de slag. Geïnspireerd door wat ze hebben gezien, ontwerpen ze met stempels een eigen tas. Zo vertalen ze hun indrukken van het museum naar een persoonlijk kunstwerk.
Heb je ook stempels van monsters?Leerling uit groep 3
Het project is ontwikkeld in samenwerking met Landschap Erfgoed Utrecht en laat de kinderen bewuster kijken naar hun eigen kleding, ontdekken wat klederdracht is, wat kleding met iemand doet en waarom Bunschoten-Spakenburg een eigen klederdracht heeft. Voorafgaand aan het museumbezoek volgden de leerlingen een reeks voorbereidende lessen.