Van wie is die koffer?

Het speldenkussen en het meetlint

30 minuten

  • Lesdoelen
    • De leerlingen onderzoeken het speldenkussen en meetlint.
    • Ze proberen onder woorden te brengen waar het speldenkussen en meetlint voor gebruikt worden, waarom ze in de koffer zitten en welke relatie ze met de andere voorwerpen in de koffer hebben.
  • Benodigdheden

    Gebruik eventueel de kijkwijzer voor het stellen van vragen.

Wat zouden deze twee spulletjes kunnen zijn?

(speldenkussen en meetlint)

  • Wat zou het kunnen zijn?
  • Wat valt je op? Wat is er te ontdekken?
  • Hoe ziet, ruikt, voelt het of maakt het geluid?
  • Is het oud of nieuw? Waaraan kun je dat zien?
  • Welke vorm heeft het?
  • Wat zou je ermee kunnen doen?
  • Wat hebben de twee voorwerpen met elkaar te maken?

Meten

Met een meetlint kun je iets opmeten. Bijvoorbeeld de lengte van een arm, je middel, je voet, maar ook de lengte of breedte van een koffer. En je kunt ook elkaar meten.
Of je kunt meten of iets in de koffer zou passen? Een stoel, zou dat passen? En hoe hoog en lang iets is, zoals je tafel of je broodtrommel.
Een meetlint gebruik je ook bij het maken van kleding. Je wilt natuurlijk niet dat de jas veel te groot wordt, of de mouwen te kort.
Wat willen jullie opmeten?

Speldenkussen

Met spelden kun je twee stukken stof even makkelijk aan elkaar vastmaken of je kunt met spelden een broek op de juiste lengte maken om te zien of hij dan goed valt.
Als je groeit dan wordt je rok of je broek te kort. Maar soms is iets ook nog veel te groot. Je kunt soms aan de onderkant dan langer of korter maken door een extra stuk stof eraan vast te maken of een stukje van de stof te knippen. Dan meet je eerst op hoe lang dat stuk stof moet zijn. Daarna gebruik je naald en draad om de broek op de juiste lengte te maken.

Het speldenkussen is handig. Je prikt er de spelden in zodat ze niet zoekraken. En je kan ze lekker makkelijk pakken. Het is eigenlijk net als een soort etuitje voor je potloden en stiften.

Welk verhaal vertellen deze spullen ons? Zijn er nog meer spullen in de koffer die gaan over het maken van kleding? Waarom zou de eigenaar dit in de koffer bewaren?
  • Wat weten we nu al over de eigenaar van de koffer? Wat zouden we nog meer willen ontdekken en weten?
    • De eigenaar meet dingen op
    • De eigenaar maakt misschien kleding
    • De eigenaar bewaart van alles, zoals stoffen, knopen en kralen