-
Lesdoel
De leerlingen bestuderen voorbeelden van papierbehang, waaronder het Chinese papierbehang in Landhuis Oud Amelisweerd. Ze ontdekken waar dit behang vandaan komt en kunnen uitleggen waarom er Chinees behang hangt in Landhuis Oud Amelisweerd.
Papier hier!
Nu is papier heel gewoon. Het is overal te krijgen en erg goedkoop. Maar dat is niet altijd zo geweest.
Papierscheppen
In China werd al lang geleden uitgevonden hoe papier kan worden gemaakt van planten. De vezels uit planten worden gemengd met water en gedroogd op een zeef, waardoor een vel papier ontstaat. We noemen dit ook wel papierscheppen, omdat je de vezels met de zeef uit het water schept.
Deze kennis is uiteindelijk in de middeleeuwen via handelsroutes naar Europa gekomen. Het was toen nog een heel werk om een vel papier te maken. Vanaf de 19e eeuw werd steeds meer papier in fabrieken gemaakt.
Papier aan de muur
Vanaf de 18e eeuw wordt papier steeds vaker gebruikt als behang om muren (en soms zelfs plafonds!) mee te versieren. Soms werd dit papier met de hand beschilderd, maar meestal werd het bedrukt met grote stempels (of deed een machine dit).
Hieronder zie je een aantal voorbeelden van papierbehang dat bewaard wordt in het Rijksmuseum.
Landhuis Oud Amelisweerd
Een bijzonder behang dat bewaard is gebleven is te zien in Landhuis Oud Amelisweerd, in Bunnik. In twee kamers hangt bijzonder Chinees papierbehang uit de 18e eeuw. Het is heel bijzonder dat dit behang nog steeds te zien is op de plek waar het al zo lang hangt.
In een volgende les gaan jullie naar dit landhuis om het behang in het echt te bekijken. Je kunt alvast een kijkje nemen in de kamers via de linkjes hieronder.
Bekijk hier de Chinese Salon
Bekijk hier de Vogeltjeskamer
Bekijk eerst samen de ene kamer en beantwoord de vragen. Herhaal dit daarna voor de andere kamer.
Het behang in de kamers komt uit China en laat een Chinees landschap, vogels en bloemen zien.
Wat van ver komt…
Behang was niet het enige in landhuizen waar uitwisseling met China zichtbaar was. Vanaf de 18e eeuw zijn er steeds meer rijke mensen die hun huizen decoreren met spullen die uit Azië afkomstig zijn.
Via handelsroutes van de VOC kwamen er veel spullen uit andere landen naar Nederland. Zo had de VOC vanaf 1728 een handelspost in de Chinese stad Kanton. Vaak werd geweld gebruikt om de handelspositie van de VOC te versterken en geld te verdienen.
Er werd vooral gehandeld in thee en porselein, maar met de schepen kwamen ook andere spullen naar Nederland. Rijke mensen vulden hun landhuizen met kunst, boeken en meubels uit Azië, zoals Chinees porselein, Japanse zijde en papierbehang.
Extra: Culturele uitwisseling
Culturen nemen vaak dingen van elkaar over. Dat is niets nieuws, maar wordt al gedaan sinds mensen verder konden reizen en met elkaar handelden. Hierbij werden niet alleen spullen uitgewisseld, maar namen mensen ook anderen dingen van elkaars cultuur over, zoals woorden, kennis, eten en kunst. Soms heel bewust en soms onbewust.
Ook in China worden dingen uit Nederland overgenomen. Zo is er in de stad Shanghai een wijk gebouwd in de stijl van de Nederlandse grachtenpanden. Maar ook het leven op de Nederlandse boerderij is bijvoorbeeld populair, zoals je in dit filmpje van het Jeugdjournaal ziet.