Landschap Erfgoed Utrect

Geknipt voor de kunst

3 lessen

Groep 7-8

De leerlingen ontdekken uniek Chinees behang in Oud Amelisweerd

  • Projectdoelen

    De leerlingen maken kennis met de geschiedenis en traditie van papierknipkunst en papierbehang. Ze ontdekken waar dit papierbehang vandaan komt en kunnen uitleggen waarom er Chinees behang hangt in landhuis Oud Amelisweerd. Ze oefenen in het bestuderen van kunst en ervaren historisch papierbehang op locatie. Vervolgens gaan ze zelf aan de slag tijdens een workshop papierknippen.

  • Thema's en leergebieden

    Thema’s

    • Wonen Bouwen/wereld om je heen
    • Van vroeger naar nu en in de toekomst
    • Verhalen vertellen

    Leergebieden

    • Kunst & Cultuur
    • Mens & Maatschappij
  • Praktische informatie voor de leerkracht

    Les 1: klassikaal – 45 minuten

    Geen voorbereiding nodig

    Les 2:  klassikaal

    Les over papierknippen

    Les 3: bezoek aan landhuis Oud Amelisweerd

    • Tijdens het bezoek aan het landhuis krijgen de leerlingen in groepen een rondleiding door de kamers en bekijken ze het behang. Vervolgens krijgen ze een workshop papierknippen.
    • Deel de klas vóór het bezoek al op in 2 groepen.
    • Zorg dat je de voorbereidende les hebt gedaan vóór het bezoek aan Oud Amelisweerd. Zo krijgt het bezoek nog meer waarde.
    • Regel voldoende (rij)ouders/begeleiders. Zij mogen mee naar binnen tijdens het bezoek. Het is fijn als er in ieder geval 3 begeleiders (incl. leerkracht) met de klas mee komen.
    • Let op: het behang in het landhuis is erg kwetsbaar. Het is daarom belangrijk dat zowel jij als leerkracht als de ouders/begeleiders helpen met het bewaken van de orde. De rondleiders kunnen zich dan op hun verhalen richten.
    • Jassen en tassen:
    • Ben je op tijd bij de workshop en is de vorige groep nog even bezig? Ga dan met de klas in een hoek van het de zolder zitten zodat de groep goed kan afronden.
    • Infoblad voor leerkracht en hulpouders: Niet aan de boeken zitten, wijs kinderen op het oude en breekbare pand, beweeg je rustig voort, eten doe je buiten, toilet voor de rondleiding/workshop, Geef eline de ruimte om de les te geven en richt je op de groepsdynamiek zodat zij inhoudelijk goed de les kan blijven geven.
    • Vervoer en parkeren:Je kunt gratis parkeren op de parkeerplaats. Vanaf daar is het nog een stukje lopen naar het landhuis.
      Fietsen kunnen dichter bij het landhuis gezet worden. Er is een fietsenstalling vóór de brug.
    • Er is geen toilet aanwezig in het landhuis. Je kunt terecht bij het naastgelegen restaurant de Veldkeuken

Chinees behang

De leerlingen ontdekken het bijzondere Chinese behang in Landhuis Oud Amelisweerd en laten zich erdoor inspireren tijdens de workshop knipkunst van een kunstenaar.

Dit project is een combinatie van het Cultuurprogramma en het Kunstmenu.

Landhuis Oud Amelisweerd
  • Partner: Crafts Klas

    Dit project is een samenwerking met Craftklas en Stichting Landhuis Oud Amelisweerd.

    De workshop wordt gegeven door beeldend kunstenaar Eline Janssens.

    Over Craftklas

    Craftsklas is een uniek maakprogramma van Crafts Council Nederland. Het is voor leerlingen en leerkrachten van het Primair Onderwijs. Maar het kan ook gebruikt worden in het Voortgezet Onderwijs en andere educatieve instellingen of de naschoolse opvang. De lessen zijn ingedeeld per ambachtelijke techniek en hebben een opbouw in moeilijkheidsgraad.

    Craftsklas biedt een structuur waarbij maakvaardigheden, design, theorie, geschiedenis en toekomst met elkaar verbonden worden. Dit volgens de allerlaatste onderwijsvernieuwing dat vakoverstijgend onderwijs voorstaat. Craftsklas kan eenvoudig geïmplementeerd worden in het curriculum.

  • Partner: Landgoed Oud Amelisweerd

    Het landgoed Oud Amelisweerd heeft aan de buitenkant een vrij sobere uitstraling maar van binnen uitbundig uniek 18e-eeuws Chinees behang met natuurmotieven, jachtscènes en een drakenbootrace. Het behang is tussen 1750 en 1770 in het Chinese Kanton gemaakt en kwam met de V.O.C. naar Nederland. Verder is het interieur afgewerkt met kamerbetimmeringen, stucplafonds en schoorsteenmantels in Lodewijk XVI-stijl.

  • Partner: Kunstenaar Eline Janssens

    Mijn werken zijn de resultaten van de inspanningen die ik verricht om mijn liefde voor de kunst gestalte te geven en ruimte te maken voor steeds verdere verfijning daarvan. Om mijn liefde voor kunst te delen met anderen geef ik workshops, cursussen en evenementen. Ik laat graag mensen participeren in mijn creatieve proces.

  • Aansluiting kerndoelen (SLO)

    Met dit project werk je aan de volgende kerndoelen (SLO):

    Kerndoel 51
    De leerlingen leren gebruik te maken van eenvoudige historische bronnen, zoals aanwezig in ons cultureel erfgoed, en ze leren aanduidingen van tijd en tijdsindeling te hanteren.

    Kerndoel 53
    De leerlingen leren over de belangrijke historische personen en gebeurtenissen uit de Nederlandse geschiedenis en kunnen die aan de hand van voorbeelden verbinden met de wereldgeschiedenis.

    Kerndoel 54
    De leerlingen leren beelden, taal, muziek, spel en beweging te gebruiken om er gevoelens en ervaringen mee uit te drukken en om er mee te communiceren.

    Kerndoel 55
    De leerlingen leren op eigen werk en dat van anderen te reflecteren.

    Kerndoel 56
    De leerlingen verwerven enige kennis over en krijgen waardering voor aspecten van cultureel erfgoed.

     

  • Locatie gegevens

    De rondleiding en de workshop vinden plaats op het prachtige

    Landhuis Oud Amelisweerd

    Adres: Koningslaan 9, 3981 HD Bunnik

    Stichting Landhuis Oud Amelisweerd

     

    Vervoer en parkeren:

    Je kunt gratis parkeren op de parkeerplaats. Vanaf daar is het nog een stukje lopen naar het landhuis.
    Fietsen kunnen dichter bij het landhuis gezet worden. Er is een fietsenstalling vóór de brug.